środa, 9 sierpnia 2017

Czytanie ekstensywne

Jako nauczyciel angielskiego chciałbym, żeby moi uczniowie czytali jak najwięcej książek i tekstów po angielsku. Jak wszyscy wiemy jest to bardzo trudne, bo ludzie niechętnie czytają w ogóle, nie wspominając o czytaniu po angielsku. Te statystyki jednak mnie nie zniechęcają, bo staram się zachęcać uczniów do czytania wszelkimi możliwymi sposobami.

Dlatego własnie w Szkole Językowej Blue Pencil jednym z filarów naszych kursów jest czytanie ekstensywne.

Jednym ze sposobów jest gradacja trudności i długości. Chodzi po prostu o to, żeby uczniowie zaczęli czytać teksty po angielsku od tych najkrótszych i powoli przechodzili do tych dłuższych. Gradacja trudności to rozpoczęcie przygody z czytaniem od łatwiejszych tekstów i powoli zwiększanie poziomu trudności.

Wiadomo, że trzeba też dobrać teksty do wieku i preferencji odbiorcy. Ja mogę interesować się renesansową architekturą Florencji lub podróżami kosmicznymi, ale to nie znaczy że moi uczniowie interesują się tym samym. Dzisiaj napiszę tylko o tekstach dla młodzieży i dorosłych.

Długość tekstów

Warto zacząć od krótkich tekstów, które opowiadają jakąś historię i kończą ją morałem. Idealnie w takiej sytuacji sprawdzają się żarty, których wiele można znaleźć na stronie Reader's Digest. Nauczenie się jednego żartu na pamięć jest zresztą jednym z zadań, które zalecamy uczniom Blue Pencil do zrobienia jeszcze przed rozpoczęciem kursów w październiku.

Ciekawym portalem jest też newsinlevels.com, który ma to do siebie, że te same teksty przygotowuje na 3 poziomach trudności. Najniższy poziom jest odpowiedni nawet dla początkujących uczniów, przy odpowiednim wsparciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz